Komora normobaryczna w sporcie

Z tlenoterapii korzysta wiele osób, chcących zrelaksować się w ciszy oraz spokoju, z daleka od technologii, codziennych problemów, czy napływających bodźców. Z normobarii korzystają m.in. pracownicy biurowi, kadra zarządzająca firmami, a także przedstawiciele innych branż oraz zawodów. Normobaria jest też stosowana przez osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Kiedy komora normobaryczna jest wykorzystywana przez sportowców? Jakie jest jej zastosowanie w sporcie?

Komora normobaryczna w sporcie – kto z niej korzysta?

Zastosowanie komory normobarycznej w sporcie jest różnorodne. Korzystają z niej zawodnicy profesjonalni i amatorscy, niezależnie od wieku, płci oraz niezależnie od uprawianej dyscypliny. Komora normobaryczna znajduje zastosowanie zarówno w popularnych dyscyplinach, jak i tych bardziej niszowych. Korzystają z niej m.in.:

biegacze,

piłkarze,

koszykarze,

siatkarze,

pływacy,

kolarze,

lekkoatleci,

kajakarze,

łyżwiarze;

narciarze.

Z sesji tlenoterapii w komorze normobarycznej korzystają także golfiści, tancerze, łucznicy, szermierze. Znajduje ona zastosowanie także w innych dyscyplinach.

Zastosowanie komory normobarycznej w sporcie

Niektórzy sportowcy traktują sesje terapii tlenowej jako element treningowy, przygotowujący do zawodów. Dla innych jest to sposób na relaks zarówno po trudnym treningu, jak i po zawodach czy też zakończonym sezonie.

Część sportowców preferuje korzystanie z sesji w komorze normobarycznej przed treningiem, gdyż uważa, że jest to odpowiedni dla nich sposób budowania kondycji. Inni zaś korzystają z niej po intensywnym wysiłku fizycznym, czyli po treningu – w celu regeneracji organizmu, dotlenienia i regeneracji mikrouszkodzeń.

Długość oraz częstotliwość sesji przy stosowaniu tlenoterapii w komorze normobarycznej jest zależna od indywidualnych potrzeb oraz możliwości czasowych danego zawodnika. Niektórzy korzystają z niej kilka razy w tygodniu, a inni raz na kilka miesięcy, np. ze względu na podróże na zawody, obozy sportowe etc.

Sesje tlenoterapii dla sportowców – informacje

Sesje tlenoterapii dla sportowców nie różnią się od tych, które zażywają osoby nietrenujące. Trwają one 2 godziny lub więcej. Jeśli jest taka możliwość, sportowcy mogą także korzystać z sesji nocnych, które trwają około 10 godzin.

Podczas tlenoterapii sportowcy mogą drzemać, czytać, słuchać muzyki, rozmawiać przez telefon czy korzystać z komputera. Istnieje możliwość odbywania sesji samodzielnie lub z innymi osobami z drużyny, w tym samym czasie.

Komora normobaryczna – tlenoterapia a doping

Wiele osób zastanawia się, jakie działania lub zabiegi są w świecie sportu legalne, a jakie nie są dozwolone i mogą mieć poważne konsekwencje prawne. Zastosowanie tlenoterapii w komorze normobarycznej w sporcie też leży w obszarze takich rozważań ze względu na to, że w medycynie sportowej klasyfikuje się ją jako naturalny, „legalny doping”. Czyli taki, który bazuje na substancjach bądź metodach naturalnych, nie powoduje skutków ubocznych w postaci nienaturalnego zwiększenia wydolności lub wytrzymałości oraz jest zgodny z prawem.

Kwestią rozstrzygającą wątpliwości dotyczące zastosowania komory normobarycznej w sporcie jest jednak decyzja Światowej Komisji Antydopingowej. Po przeprowadzonej w 2006 roku analizie orzekła ona, iż tlenoterapia nie łamie przepisów antydopingowych. W związku z tym jest dozwolona i sportowcy mogą z niej korzystać bez konsekwencji w postaci wykluczenia z zawodów, zawieszenia czy dożywotniego zakazu startu w zawodach.