Zabiegi w komorze normobarycznej

W tym materiale odpowiemy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań, dotyczących terapii tlenowej. W jaki sposób ona przebiega? Czy można spędzić noc w komorze normobarycznej? Czy są jakieś przeciwskazania do tego rodzaju terapii? Jeśli tak, to jakie? Dowiedzą się Państwo z tego materiału.

Zabiegi w komorze normobarycznej – warunki

Terapię tlenową przeprowadza się w specjalnie do tego stworzonym urządzeniu, które umożliwia wytworzenie określonych warunków. Warunki te różnią się od tych, w których normalnie funkcjonujemy, zarówno poziomem ciśnienia, jak i składem powietrza. Podczas zabiegu w komorze normobarycznej ciśnienie jest podwyższone do poziomu wynoszącego około 1500 hPa, podczas gdy ciśnienie poza urządzeniem oscyluje wokół 1000 hPa. Z kolei skład powietrza w czasie zabiegu obejmuje około:

40% tlenu;

2% dwutlenku węgla;

0,5% wodoru.

Powietrze, którym oddycha się na co dzień, zawiera około 20% tlenu oraz 0,03% dwutlenku węgla. Powietrze w komorze normobarycznej ma temperaturę około 19-23 stopni Celsjusza.

Komora normobaryczna, w której odbywają się zabiegi w nocy i w ciągu dnia, jest wyposażona w toaletę oraz fotele z profilowanym oparciem, a także podłokietnikami. Czasami fotele mają również podkładki bądź miejsce na kubek, zależnie od producenta. Urządzenie powinno też zawierać stolik na rzeczy osobiste, które można wnosić do środka: ulubioną książkę, magazyn, szkicownik, telefon, chusteczki higieniczne i inne. Niektóre urządzenia do normobarii są wyposażone w wodę do picia, z której można korzystać w czasie sesji.

Jakie zabiegi przeprowadza się w komorze normobarycznej?

W komorze normobarycznej przeprowadza się zabiegi zróżnicowane pod względem czasu trwania. W zależności od oferty danego salonu jeden zabieg może trwać dwie godziny lub więcej. Dłuższe są szczególnie sesje odbywające się w nocy, które trwają około 9-10 godzin, w zależności od oferty.

Każda sesja, zarówno w dzień, jak i w nocy, wygląda podobnie. Do urządzenia wchodzi się przez specjalną śluzę. Rekomendowane jest pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni.

Na sesją normobarii nie można wnosić jedzenia o intensywnym zapachu, ani przedmiotów niebezpiecznych czy łatwopalnych takich jak zapałki, ostre narzędzia, zapalniczki. Niedozwolone jest też wnoszenie e-papierosów, perfum i dezodorantów.

Noc w komorze normobarycznej – informacje i przebieg

Na noc w komorze normobarycznej zaleca się założenie wygodnego stroju, który nie krępuje ruchów i zapewnia ciepło, np. dresu, legginsów, koszulki z krótkim rękawem. Dobrze jest też zabrać ze sobą koc lub poduszkę i śpiwór, które umożliwią komfortowy wypoczynek. Należy także spożyć posiłek (ale nie później niż godzinę przed początkiem zabiegu). Odradzane jest także korzystanie z kosmetyków o intensywnym zapachu, który mógłby przeszkadzać innym osobom – w tym perfum, mocnych dezodorantów, wody po goleniu etc.

Poza tym w czasie sesji w nocy obowiązują te same zalecenia, co w przypadku sesji dziennej. Nie wolno więc spożywać alkoholu i innych używek 12 godzin przed wejściem. Nie można również palić papierosów 0,5 godzin przed wejściem i wnosić określonych przedmiotów.

Przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania normobarii. Nie każdy może korzystać z zabiegów w komorze normobarycznej czy to w noc, czy w dzień, gdyż sesja może powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, uszu i zatok, zmęczenie, omdlenia czy uraz ciśnieniowy ucha i inne.

Do przeciwwskazań sesji odbywającej się w nocy i w ciągu dnia w komorze normobarycznej należy m.in. krwotok, ciąża, zaćma czy infekcja wirusowa, a także gorączka, choroby uszu czy zapalenie zatok. Sesje terapii tlenowej odradza się również osobom cierpiącym na infekcję górnych dróg oddechowych, rozedmę płuc, odmę płuc i inne choroby, o których informuje personel.