Masaż a zdrowie psychiczne
Wiele osób wie, że zawdzięczamy Chinom fajerwerki, papier i porcelanę. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ten starożytny kraj był także ojczyzną pierwszych technik masowania, które praktykuje się do dziś – często w zmienionej lub rozszerzonej formie. Technik masowania jest bardzo wiele. Różnią się od siebie metodami ucisku czy miejscami, które poddaje się uciskowi. Obecnie istnieje wiele odmian, w których używa się dodatkowych elementów relaksacyjnych w postaci kosmetyków, świecy, gorących kamieni, olejków eterycznych czy peelingów. Jedną z metod masowania, która pojawiła się stosunkowo niedawno, jest tzw. masaż psychosomatyczny, o którym dziś opowiemy.
Masaż psychosomatyczny – informacje podstawowe
Nazwa tej techniki ma źródła w dwóch słowach pochodzących z języka greckiego. Przedrostek psycho wywodzi się od imienia Psyche, greckiej bogini, która była uosobieniem duszy ludzkiej. Z tego powodu słowem tym zaczęto określać całość procesów wewnętrznych człowieka – psychikę. Drugi człon, z którego składa się nazwa masażu to przeciwieństwo psyche. Somatyka (z greckiego cielesny, związany z ciałem) oznacza więc ciało człowieka. Somatyką określa się także zaburzenia ciała, które mogą występować w sytuacji długotrwałego napięcia psychicznego.
Filozofia psychosomatyczna zakłada, że ciało oraz psychika są ze sobą bardzo powiązane i to, co wpływa na ludzką psychikę (np. stres), daje objawy cielesne, np. bóle głowy. W związku z takim postrzeganiem człowieka zakłada się, że zabiegi stosowane na ciało będą przekładały się także na psychikę.
Masaż psychosomatyczny – jak wygląda?
Wykonuje się go w obszarze obejmującym głowę, szyję, dekolt oraz ramiona. Technika ta polega na tym samym, na czym inne masaże, czyli wykonywaniu sekwencji ruchów w określonym rytmie, które wywierają ucisk na tkanki, na różnych poziomach głębokości.
W przypadku techniki psychosomatycznej, ruchy wykonywane w trakcie sesji mają na celu stymulację bodźców. Dlatego oprócz dotyku stosuje się podczas sesji także czynniki, które oddziałują na zmysł słuchu, wzroku czy powonienia – np. muzykę, olejki aromatyczne czy światło. W trakcie sesji masażu psychosomatycznego stosowana jest technika głaszcząca, czyli tzw. ruchy głaszczące. Są one asynchroniczne oraz asymetryczne.
Technika ta należy do technik relaksacyjnych, które mają mieć udział w odstresowaniu. Czas trwania jednej sesji zależy od danego salonu lub od Klienta. Może trwać:
30,
45,
50,
60,
90 minut.
Można z niego korzystać samodzielnie lub łączyć z innymi masażami, np. klasycznym tajskim, olejkami eterycznymi czy innymi!
Masaż psychosomatyczny – kto może z niego skorzystać?
Nie ma przeciwwskazań w kwestii wieku osoby, która może skorzystać z masażu psychosomatycznego. Może z niego skorzystać każdy, kto chce spróbować czegoś nowego lub pragnie poświęcić trochę czasu na relaks po pracy.
Nie oznacza to jednak, że nie ma pewnych przeciwwskazań do wykonania masażu psychosomatycznego. Obowiązują tu podobne ograniczenia, co w przypadku innych technik. Sesjom tym nie powinny poddawać się osoby, które mają skłonności do krwawień i tętniaki, a także zapalenie żył czy też różne choroby skóry. Zabieg należy też odłożyć w czasie w przypadku przerwania ciągłości skóry, czyli pojawienia się na twarzy, szyi i ramionach wszelkich skaleczeń. Z masażem psychosomatycznym najlepiej jest poczekać, aż organizm się zregeneruje (rana zagoi). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są też choroby nowotworowe, infekcje i stany zapalne skóry, powiększone węzły chłonne oraz stan po usunięciu zęba.